طراحی ویلا - سبک های طراحی ویلا - اصول طراحی ویلا

طراحی ویلا بصورت اختصاصی و حرفه ای طبق استانداردهای روز دنیا ، طراحی ویلا بر اساس سبک های متنوع و ایده های نوین با در نظر گرفتن تمام خصوصیات موقعیتی و آب و هوایی ، زمین ، شیب زمین  ، جهت وزش باد ، جهت طلوع و غروب خورشید ، رطوبت و دمای هوا و.... ویلا با توجه به نامی که برای آن در نظر گرفته اند باید دارای خصوصیات و آپشن های بخصوصی نسبت به خانه های معمولی باشد و در اصول طراحی ویلا حرفه ای باید یکسری نکات و عوامل مهم را بررسی کرد که در زیبایی و دوام و قدمت آن تاثیر بسزایی را دارد و باید قبل از ساخت ویلا در نظر گرفته شوند که به بخشی از این نکات اشاره خواهیم کرد . 

موارد قابل بررسی جهت طراحی ویلا :

- مشاهده ی زمین و محل قرار گیری ویلا از عوامل مهم برای طراحان حرفه ای ویلا می باشد

- مشاهده و بررسی رطوبت و موقعیت زمین از نظر موقعیت قرار گیری جهت ساختمان برای نورپردازی و....

- آشنایی با قوانین وضع شده در شهرداری منطقه برای ساخت و ساز و...

- بررسی کردن موقعیت و وزش باد

- بررسی وضعیت تابش نور آفتاب

- بررسی کردن جنس خاک و اندازه ی رطوبت جهت استفاده از متریال مناسب جهت عمر بیشتر لوازم و مصالح

- بحث در مورد تعداد افرادی که قرار است در ویلا سکونت داشته باشند جهت طراحی هر چه بهتر و بهینه تر

- بررسی کلی ویلا با کارفرمایان و گرفتن طرح یا ایده در صورت نیاز

- بررسی سلیقه ی کارفرما

- انجام اتد اولیه جهت بررسی های بیشتر

- طراحی کردن پلان ویلا جهت مشاهده ی کارفرمایان محترم

- تبادل نظر با کارفرمایان جهت نهایی کردن طرح ویلا

- طراحی داخلی ویلا و دکوراسیون و چیدمان لوازم بصورت 3 بعدی و واقعی و بر اساس معماری حرفه ای

- تایید نهایی و اجرای کامل طراحی ویلا بعد از تبادل نظر ها

 

طراحی ویلا

 

طراحی ویلا باید توسط کارشناسان خلاق و با تجربه صورت گیرد تا تمام تصورات کارفرمایان را بصورت عملی به انجام رسانید و هر ایده ای در ذهن کارفرمایان برای طراحی ویلا وجود دارد به راحتی انجام گیرد . آتلیه معماری موبیوس اجرا کننده رویایی ترین ویلا با تمام استاندارد های روز دنیا و با استفاده از متریال مناسب و موقعیت سنجی کامل در خدمت هم میهنان عزیزمان در سراسر کشور می باشد .حالا نیاز است که تعریفی از ویلا داشته باشیم  : ویلا به منازل و خانه هایی گفته می شوند که در 4 جهت آن نما داشته و اصولا در خارج از محیط شهری و درون فضاهای ییلاق ، کوهستانی ، خوش آب و هوا و در محل های نزدیک به دریا بیشتر ساخته می شوند . امروزه به دلیل ازدیاد و ازدهام مردم در شهرها به ندرت ویلاهای شهری یافت می شوند .و سازنده ها از زمینی که برای یک خانوار استفاده میشود میتوانند با ساخت آپارتمان آنرا برای ده ها خانواده مهیا کنند. و در ساخت و ساز های جدید به ندرت خانه های ویلایی ساخته خواهند شد .طراحی ویلا از مهمترین عناصر در ساخت ویلا می باشد . زیرا طراحان حتی نوع مصالح را بر اساس موقعیت اقیلیمی محیط ساخت ویلا در نظر خواهند گرفت . بنابراین زمانی که ویلا طراحی می شود از مهمترین عوامل آن استفاده از مترایل و مصالح ذکر شده با درجه کیفی بالا در ساخت ویلا می باشد . درشمال کشور و شهر هایی که درجه رطوبت هوا بالاست از سقف های شیب دار در ساخت و طراحی ویلا استفاده می شود .این امر به دلیل بارندگی های زیاد و زیبایی دو چندان خانه ها خواهد شد .

 طراحی ویلا

 

انواع سبک ها در طراحی ویلا ( انواع ویلا ) :

- طراحی ویلا با سبک کلاسیک

- طراحی ویلا با سبک مدرن

- طراحی ویلا با سبک مدیترانه ای

- طراحی ویلا با سبک A

- طراحی ویلا با سبک رومی

- طراحی ویلا با سبک سنتی

- طراحی ویلا با سبک تلفیقی

- طراحی ویلا با سبک شهری

 طراحی ویلا

 

عوامل مهم در طراحی ویلای شیک و زیبا

- یکی از عوامل طراحی یک ویلای کاملا زیبا و شیک در نظر گرفتن تناسب بین زیر بنای ویلا با محیط بیرونی می باشد و درگیر عامل آن چیدمان دکوراسیون داخلی بر اساس سلیقه ی کارفرمایان یا در صورت عدم ارائه سلیقه استفاده از بهترین و زیباترین دکوراسیون در طراحی ویلا می باشد .

- از دیگر عوامل تاثیر گذار در طراحی ویلا هماهنگی رنگ های استفاده شده در نمای داخلی و خارجی ویلا می باشد .همانطور که میدانید استفاده از رنگ ها از مهمترین عوامل در زیبا سازی و آرامش افراد مستقر در ویلا خواهد شد .بنابراین رنگ های استفاده شده در دکوراسیون داخلی بسیار مهم می باشد .

- از دیگر عوامل زیبا سازی ویلا نوع نمای ویلا به همراه شکل ظاهری درب ورودی و پنجره ها و درب پارکینگ ویلا می باشد که از یک سبک استفاده شود .

- با توجه به وسعت زمین ویلا استفاده از بهینه ترین و همینطور بهترین مصالح در ساخت ویلا و استفاده ی بهینه از متر به متر زمین جهت ساخت فضای سبز ، باغ ، استخر و آبنما و...

- استفاده از درختان و گل های خاص و بررسی آنها به دلیل آسیب نزدن ریشه ی درختان به ساختمان در آینده و ....

طراحی ویلا به سبک مدرن :

این نوع سبک از طراحی ویلا بیشترین محبوبیت را در بین سایر طراح ها دارد . استفاده از جدیدترین ایده های روز اروپا و بهترین متریال در ساخت این نوع ویلا باعث می شود که ویلای لوکس و چشم نواز و زیبایی طراحی گردد . این نوع ویلا همه پسند و بسیار زیبا می باشد .در بخش طراحی ویلا به سبک مدرن سادگی و زیبایی در هم آمیخته شده و آرامش خاصی برای بینندگان و ساکنین ویلا به ارمغان خواهد آورد . این نوع طراحی به طراحی ویلا مینیمال نیز معروف می باشد . هر جند اصول ساخت و طراحی ویلا ها همگی با استاندارد های روز و بر یک اساس می باشند و فقط طرح آن تغییر خواهد کرد .در بیشتر ویلاهای مدرن از پنجره های بزرگ برای آرامش و مشاهدهی محیط بیرون ویلا استفاده میشود و سادگی خاصی به ویلا خواهد داد .اما در معماری ویلاهای کلاسیک پنجره ها کوچک تر بوده و در صورت تلفیق میتوان پنجره های بزرگ را جایگزین نمود .

طراحی ویلا با سبک کلاسیک :

این نوع سبک ویلا طرفداران بسیار زیادی داشته . در این نوع طراحی ویلا علاوه بر ظاهر زیبا و جذاب همه چیز در جای خود قرار گرفته و احساس لوکس و آرمش خاصی در این نوع ویلا وجود دارد . احساس عظمت و بزرگی در این نوع ویلا ها بسیار حس شده و همه چیز با وقار و با کلاس خاصی طراحی و چیده شده است . در اکثر ویلاهای کلاسیک ستون های بسیار زیبا و شیکی در سردر و ورود ویلا قرار دارد که باعث عظمت دو چندان آن خواهد شد . طراحی ویلا با سبک کلاسیک همه پسند و خاص می باشد و تمام استاندارد هایی که در طراحی ویلا مدرن  هست در این نوع سبک هم وجود دارد و تمام استاندارد ها رعایت می شود و تفاوت آنها در نوع طرح می باشد .

 طراحی ویلا

 

طراحی ویلا با سبک تلفیقی:

همانطور که از نوع این طراحی ویلا مشخص می باشد از تلفیقی از انواع طراحی ویلا صورت می پذیرد و ویلایی بسیار خاص ساخته می شود . به عنوان مثال میتوان پنجره های بزرگ را در ساختمان کلاسیک قرار داد و در دکوراسیون داخلی مبلمان های کلاسیک را در کنار تابوی نقاشی مدرن قرار داد و... این نوع تلفیق باید بر اساس حس زیبایی سنجی انجام شود و با  رعایت این  مورد ویلایی بسیار لوکس و چشم نواز و دلپذیری طراحی خواهد شد . این نوع ویلا نیز با تمام استاندارد های روز طراحی و ساخته خواهد شد .

طراحی ویلا با سبک سنتی :

این نوع ویلا بسیار ساده و زیبا می باشد . در طراحی این نوع ویلا علاوه بر رعایت استاندردها اصولا سقف آنها شیب دار و با رنگ های زیبا ساخته شده و نمای آنها معمولا سیمان سفید می باشند . این نوع ویلا به دلیل استفاده از متریال های ارزان تر و قیمت مناسب تر بسیار رایج می باشد .

طراحی ویلا با سبک مدیترانه ای :

این نوع ویلا بسیار خاص و جذاب می باشند . طراحی این نوع ویلا بیشتر مناسب محیط های اطراف دریا می باشد و در بسیاری از کشور ها این نوع سبک را فقط در اطراف رودخانه ها و دریاها طراحی و اجرا می کنند . سبکی بسیار با عظمت و لوکس و چشم نواز . البته اینو نوع ویلا را در هر منظقه ای قابل ساخت می باشد و به دلیل ساخت آن در کنار درسا به نام طراحی ویلا مدیترانه ای نام گذاری شده است .

طراحی ویلا با فریم A  یا عدد هشت فارسی :

در این نوع طراحی ویلا سادگی حرف اول را میزند . اصولا نما از چوب استفاده شده و پنجره ها بسیار متناسب با ظاهر بنا ایجاد شده و ظاهر اصلی آن مشابه A انگلیسی می باشد . این نوع ویلا بیشتر در مناظق جنگلی و کوهستانی ساخته می شوند که بسیار زیبا و چشم نواز می باشند . برای ساخت این نوع ویلا نیاز به محیط زیادی نمی باشد و اصولا نسبت به ویلاهای ودیترانه ای و کلاسیک  در ابعاد کوچکتری ساخته می شوند .

طراحی ویلا با سبک رومی :

این نوع ویلاها تقیریبا مشابه ویلای کلاسیک می باشند . به دلیل داشتن ستون های قدیمی دایره ای شکب و یا مربع شکل شبیه به ستون های روم باستان می باشند و به همین دلیل به ویلای رومی نام گذاری شده اند . متریال نمای این نوع ساختمان ها از سیمان بوده و در حین سادگی ، عظمت و زیبایی خارق العاده ای را ایجاد خواهد کرد .

طراحی ویلا با سبک شهری :

این نوع ویلا به دلیل وجود مساحت کم زمین و زمین های به هم چسبیده در شهرها و حتی روستاها ، نمای آنها فقط از یک جهت آزاد می باشد و در ویوار این نوع ویلاها به دیوار همسایه های مجاور چسبیده است . امروزه در شمال ایران و در شهرک های ویلایی از این نوع سبک ویلا ساخته می شوند . این نوع ویلا ها بی شک به دلیل صرفه جویی و بهینه سازی و هدر نرفتن زمین های اطراف ویلا انجام شده  و به ندرت ویلاهایی را پیدا میکنیم که چسبیده به همسایه های مجاور نباشند . این نوع ویلا سازی را ویلای شهری می نامند .

طراحی ویلای دوبلکس :

این نوع ویلا دارای سقف بسیار بلند تری نسبت به سایر طراحی ها می باشد . این نوع طرح دوبلکس بسیار محبوب می باشد و فضای رسمی را از فضای شخصی جدا خواهد نمد . ولاهای دوبلکس به دلیل داشتن سقف بلند تر در فصول سرد دیرتر گرم شده و در فصول گرم دیرتر خنک خواهد شد و دلیلش وجود فضای بیشتر می باشد . با ورود به ویلاهای دوبلکس احساس خاص و لوکس و بسیار با عظمتی را در افراد ایجاد خواهد کرد .

 طراحی ویلا

 

آپشن های ویلاها با وجود فضای مناسب :

آیتم هایی وجود دارند که در هر چه لوکس تر کردن ویلاها و ایجاد آرامش بیشتر نقش عمده ای دارند

ایجاد فضاهایی مثل سونا ، جکوزی ، استخر های سرپوشیده و باز ، آبنما ، آلاچیق ، فضای سبز ، ایجاد درختان میوه ، لاوزم بازی برای کودکان و... که با توجه به موقعیت و ابعاد زمین و نظر کارفرما قرار داده خواهد شد .

طراحی نمای ویلا :

طراحی نمای ویلا از مهمترین نقش در زیبا سازی محیط و ایجاد حس خوب برای ساکنان ویلا و مردم خواهد شد . یک نمای زیبلا علاوه بر حس خوب برای صاحب آن باعث زیبایی بیشتر محیط شده و با همین حس خوب باعث میشود ویلاهای اطراف با همین متد ویلاهای زیبای خود را طراحی و اجرا کنند . طراحی نما باید با توجه به شرایط محیطی و رطوبت سنجی و نوع آب و خاک منطقه تعیین شود تا از عمر و زیبایی آن کم نشود . بهترین کار برای طراحی نما استفاده از بهترین مصالح براساس آب و هوای منطقه می باشد که طراحان حرفه ای ویلا از این موضوع باید اطلاع کافی داشته باشند و در صورت عدم اطلاع باید در این مورد تحقیق نمایند .

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا :

این مورد یکی از مهمرین ویژگیها برای ساکنین ویلا می باشد چون بعد از ورود به ویلا و ساکن شدن برای همیشه با آن روبرو  خواهند شد . طراحی داخلی ویلا باید طبق روانشناسی طراحی و بر اساس جدیدترین استاندارد های روانشناسی انجام شود . تلفیق رنگ ها و چیدمان لوازم و استفاده از ابزارها در محل های مورد نظر باید دقیق و کاملا حرفه ای انجام شود . نوع جنس پله ها و محل سرویس بهداشتی و حمام و آشپزخانه باید طبق زیبا بینی انجام شود و برای آرامش بهتر ساکنین ایده های مطلوب را طراحی و اجرا نمود.

بطور کلی اگر بخواهید یک ویلا طبق استانداردهای زیبایی شناسی و با امنیت کامل و ایجاد آرامش بخواهید طراحی ویلا رابه دست کارشناسان با تجربه و خلاق و منصف بسپارید . با آرزوی ساختن ایرانی زیباتر و آبادتر – شاد وسلامت باشید .

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :